Ampute hastasına mide küçültme operasyonu yapıldı

Ampute hastasına mide küçültme operasyonu yapıldı

Yumuşak doku kanseri nedeniyle sağ bacağı ampute olan hastaya, protez bacak uygulaması için mide küçültme operasyonu Sivas Numune hastanesinde gerçekleştirildi.

Cerrahi Onkoloji Uzmanı Dr. Meriç Emre Bostancı ve Gastroentrolojik Cerrahi Uzmanı Dr. Veli Kürşat Çayhan tarafından gerçekleştirilen operasyon devlet hastanesi şartlarında gerçekleştirilen nadir ameliyatlardan biri oldu.

Operasyonu gerçekleştiren hekimlerden Op. Dr. Meriç Emre Bostancı, “Hastamız yumuşak doku tümörü nedeniyle diz üstü bacak ampütasyonu yapılan bir hasta. Hastanın zaman içerisinde artan kiloları sebebiyle, protez uyumsuzluğu nedeniyle ciddi problem yaşamaktaydı. Kürşat hocamızla birlikte tekrar değerlendirerek ameliyat kararı aldık. 11 gün içerisinde 11 kilo kadar kaybı oldu hastamızın. Şu anda hayatından gayet memnun” ifadelerini kullandı.

Gastroenteroloji Cerrahisi Hekimi Veli Kürşat Çayhan ise,  “Hastamız ampute olduğu için, fiziksel mobilizasyonu sorunlu olacağı için bu süreçte tereddütlerimiz vardı. Çünkü çok fazla yapılan bir cerrahi değildi. Bu konuda araştırmalar yaptık. Fayda görebileceğini düşündüğümüz için bu cerrahiye kalkıştık. Sonuçlarından da şu an için mutluyuz. Bu tarz hastalar da çaresiz değiller” dedi.

Hasta Güler Tek ise; tekerlekli sandalyeye mahkûm kalmayacağı için mutlu olduğunu ifade ederek, “Meriç Emre Bostancı’yı sosyal medyadan takip ediyordum. Görünce mesaj attım. Araştırmadan mide küçültme ameliyatı yapamayacağını söyledi, ampute hasta ameliyat etmedim dedi. Meriç hocam araştırdı, 15 gün sonra bana dönüş yaptı. Geldim, görüştük ve onayladı. Mide küçültme ameliyatımı Sivas Numune Hastanesi’nde Op. Dr. Meriç Emre Bostancı hocama oldum. Tamamen ücretsiz bir şekilde oldum. 11 günde 11 kilo verdim. 117 kilo ile başladık, şu an 11 kilo verdim. 30 kilo daha vermem lazım ki protez takılsın. Hayalim kimseye bağımlı olmamak. Torunumla, çocuklarımla, kızımla gezmeye gitmek. Eski hayatıma dönmek istiyorum, çalışma hayatıma dönmek istiyorum. Ben hayata çok bağlı bir insanım. Hayatı, insanları, çocukları seviyorum. Parkta, bahçede onlarla koşturmak oynamak istiyorum artık” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ