Aslan, Türk milletinin tarihinde yeni bir devrin kapıları 29 Ekim’de açıldı

Aslan, Türk milletinin tarihinde yeni bir devrin kapıları 29 Ekim’de açıldı

29 Ekim Cumhuriyet bayramının 100. Yılı nedeniyle kısa adı ( SİMDER) olan Sivas İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Gökhan Fatih Aslan yazılı bir açıklama yaparak, 100 yıl önce temeli atılan bir Cumhuriyetin gurur yıl dönümünü kutlamanın huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlendiğini dile getiren başkan Aslan, Atatürk, Cumhuriyetin ilanıyla, Türkiye’yi çağdaş ve uygar devletler seviyesine ulaştırmak için bir dizi yenilik yaptı. Bu yenilikler; siyasal, bayındırlık, toplumsal, tarım, hukuk, eğitim, sanayi, ekonomi ve ticaret alanlarında yapıldığını kaydetti.

Türk halkı için Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisi olduğunu vurgulayan Sivas İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Gökhan Fatih Aslan açıklamasında şunları kaydetti;

“ Kurtuluş Savaşı’nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmasının ardından ortaya çıkan yönetim boşluğunun kaldırılması amacıyla yeni bir yönetim biçiminin belirlenmesi şarttı. Mustafa Kemal ve arkadaşları yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye’ye yakışır yönetim şeklinin cumhuriyet olduğuna karar verdi. Nihayetinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi.

Cumhuriyet’in ilanıyla Türk milletinin tarihinde yeni bir devrin kapıları 29 Ekim’de açıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kurulduğu tarihtir. Ulu Önder Atatürk, diğer bayramlar gibi bu bayramı da gelecek nesillere bir miras olarak bırakmıştır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi minnetle anıyorum”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ