Bir Günlüğüne Asker Oldular

Bir Günlüğüne Asker Oldular

Sivas’ta ‘Temsili Askerlik’ uygulaması kapsamında engelliler bir günlüğüne askerlik yapmanın heyecanını yaşadı.

Sivas’ta engelli bireyler bir günlüğüne askerlik yaptı.

Sivas 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı General Şükrü Kanatlı Kışlası’nda gerçekleşen programa Vali Yılmaz Şimşek, Garnizon ve 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Alb. Cüneyt Mutlu, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Muhammet Sevinç, il protokolü ve özel gereksinimli bireylerin aileleri katıldı.

Programa aileleriyle birlikte gelen zihinsel, bedensel ve işitme engelli bireyler, askeri bot ve kamuflajları giydikten sonra eğitim alanına çıktı. Kışlada vatani görevini yapan askerler, burada komutanlarının gözetiminde engelli bireylere eşlik etti. Engelliler, asker selamı vermeyi, ‘rahat’ ve ‘hazır ol’ gibi komutlarda nasıl durulacağını öğrendi.

Daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla engelli gençler ellerini Türk Bayrağı ve silahların üstüne koyarak ant içti.

Birliğe ilk katılan engelli bireyler adına Muhammed Yusuf Kurga, Yaş Kütüğüne plaket çaktı.

Engelli askerler adına konuşan Burak Çelik ise bir günde olsa askerlik ocağında olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Program geçit töreni ile sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ