Çerkez Soykırımı ve Sürgünü Kurbanları Anıldı: Adalet Talebi Yükseliyor

Çerkez Soykırımı ve Sürgünü Kurbanları Anıldı: Adalet Talebi Yükseliyor

Sivas Kent Meydanı’nda bir araya gelen Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) ve Sivas Kuzey Kafkasya Kültür Derneği üyeleri, tarihin karanlık sayfalarından biri olan 1864 Çerkez Soykırımı ve Sürgünü’nün 160. yıl dönümünde bir anma ve adalet talebi etkinliği düzenledi.

Sivas Kuzey Kafkasya Kültür Derneği Başkanı Fatih Özdemir, etkinlikte yaptığı açıklamada, “Bugün dünya tarihinin en büyük soykırımlarından biri olarak kabul edilen 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü anmak ve adalet talebimizi duyurmak için bir araya geldik.” ifadelerini kullandı.

Çerkezler ve diğer Kuzey Kafkasya halklarının binlerce yıldır yaşadıkları vatanlarını savunduğunu ve işgal etme niyetinde olmadıklarını vurgulayan Özdemir, atalarının 101 yıl süren mücadelelerinin sonunda 1864’te kaybettiklerini belirtti. Soykırım sürecinde uluslararası hukuk çerçevesinde tipik soykırım suçları işlendiğine dikkat çeken Özdemir, savaşın ardından kalan Çerkez nüfusunun büyük çoğunluğunun Osmanlı topraklarına sürgüne gönderildiğini ifade etti.

Özdemir, Çerkezlerin dağınık iskan edilmiş olmalarına rağmen, yaşadıkları ülkelere önemli katkılarda bulunduklarını ve bu başarıların temelinde kültürleri ve kimliklerinin korunması ve geliştirilmesinin yattığını vurguladı. Bu bağlamda, devlet kurumlarına çağrıda bulunan Özdemir, kültürlerinin ve kimliklerinin korunması ve geliştirilmesinin stratejik planlamalara dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Etkinlikte konuşan diğer katılımcılar da, Çerkes Soykırımı’nın tanınması ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için uluslararası düzeyde adımlar atılması gerektiğini vurguladılar. Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere tüm ülkelerden ve ilgili uluslararası kuruluşlardan çağrı yapılarak, Çerkezlerin anavatanlarına dönüş haklarının tanınması talep edildi.

Etkinlik, demokratik değerlerin önemine vurgu yaparak, küresel barış ve huzur için dayanışma çağrısıyla son buldu. Savaş ve sürgünde kaybedilenler ile kültür, kimlik ve adalet mücadelesine emek verenler anıldı, demokratik taleplerin takipçisi olunacağı vurgulandı. Basın açıklamasının ardından hayatını kaybeden Çerkez halkı için dualar edildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ