Çiftçilere uyarı… Septorya Ve Pas Hastalığına Dikkat!

Çiftçilere uyarı… Septorya Ve Pas Hastalığına Dikkat!

Sivas’ta Mayıs ayında gerçekleşen yağışlar, hububat alanlarında nem artışına neden olduğu belirtildi. Yaşanan yağışlar nedeniyle pas ve septoria gibi hububat hastalıklarının yayılmasına yol açtığı kaydedildi.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Sivas il tarım ve orman müdürlüğünden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; “ İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelleri, bölgedeki hububat alanlarında arazi kontrolleri yaparak, hastalıkların yayılma durumunu yerinde tespit etmektedir. Özellikle sık ekim yapılan ve Azotlu gübre kullanımının fazla olduğu taban tarlalarda hastalık etmeninin püstülleri ve sporları görülmüştür. Hastalık görülen yerlerde üreticilere bu hastalıklara karşı kimyasal mücadele yapmaları konusunda uyarılarda bulunulmuştur.

Yapılan arazi kontrollerinde bazı bölgelerde, çiftçilerimiz tarafından ilaçlı mücadelenin başladığı görülmüştür.

Teknik personellerin yaptığı açıklamalara göre, hububat alanlarında pas ve septoria hastalıkları önemli verim kayıplarına neden olabilir. Üreticilerin, belirtilen hastalıklara karşı etkili kimyasal ilaçları kullanarak tedbir alması, ürün kaybını minimize etmek açısından büyük önem taşımaktadır.

İl Müdürlüğümüz, konu ile ilgili arazi ve bilgilendirme çalışmalarına devam etmektedir”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ