İŞKUR’dan engellilere hibe ve istihdam desteği

İŞKUR’dan engellilere hibe ve istihdam desteği

Engelli ve eski hükümlü girişimci adaylarına yönelik hibe desteğine 15 Aralık’a kadar başvurulabilecek. Kendiişlerini kurmak isteyen engellilere 150.000 TL’ye kadar hibe desteği sunulacak.

Sivas biliyor özel haber

4857 sayılı İş Kanununun 30. maddesi kapsamında işverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde %3 engelli, kamu işyerlerinde ise %4 engelli ve %2 eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhsal durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.

Peki, bu kurallara uymayanlara ne gibi bir ceza uygulanıyor. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işveren veya işveren vekiline çalıştırmadığı her engelli ve eski hükümlü için çalıştırmadığı her aybaşına idari para cezası uygulanmaktadır.

Tahsil edilen idari para cezaları 4857 sayılı Kanunun 101. Maddesi kapsamında; •Engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işini kurma hibe desteğine yönelik projelerde, •Korumalı işyeri desteğine yönelik projelerde, •Engellinin istihdamını sağlayacak destek teknolojileri projelerinde, •Engellilere yönelik mesleki eğitim ve mesleki rehabilitasyon projelerinde, •Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanması ve bu gibi projelerde kullanılmaktadır.

15 Aralık son başvuru tarihi…

Hibe desteğini almanın şartları nelerdir. Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az % 40 olduğu “Engellilere verilecek sağlık kurulu Raporları” ile belgelenen kişiler, üretime katkıda bulunarak öncelikle kendi geçimlerini sağlamak sonra da ilave istihdam oluşturmak amacıyla Kurumun internet sitesinin duyurular bölümünde yayınlanan Başvuru Rehberinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlayacakları projeleriyle e-Devlet üzerinden “Engelli Kendi İşini Kurma Hibe Desteği” kapsamında başvurabilecekler.

SİVAS İŞKUR ENGELLİLERİN YANINDA

Konu ile ilgili Sivas Biliyor haber özel açıklamada bulunan İş kur müdürü proje ile ilgili önemli bilgiler verdi. Sivas biliyor haber engelliler editörümüz Selman Devecioğlu, Türkiye iş kurumu Sivas Şubesi müdürü Hikmet Canpolat‘ı ziyaret ederek hibe destek programları ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

İş Kur Müdürü Hikmet Canpolat, iş kur‘un engellilere yönelik sunduğu destekler ve engelli hibe programları hakkında editörümüz Selman Devecioğluna önemli açıklamalarda bulundu.

Engellilerin toplumda her şeyin en güzeline ve en iyisine layık olduğunu belirten Sivas İşkur müdürü Hikmet Canpolat; Engelliler, kamu kurum ve kuruluşlarında bütün pozisyonlarda istihdam ediliyor. Engellilerin Özel sektörde, işveren olarak, kendi iş yerlerini de oluşturmalarını istiyoruz. Engellilerin her alanda olması bizleri mutlu edecektir” dedi.

Editörümüz Selman Devecioğlu ise, “Engelli arkadaşların, işkur hibe desteğini incelemesini, gerekli koşullar sağlandıktan sonra başvurmasını, engellilerin özel sektöre daha çok katılım sağlaması gerektiğini belirterek, Sivas’ın konuda diğer şehirlere göre öncü olması istedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ