Kurban bayramı denetimleri başladı

Kurban bayramı denetimleri başladı

Sivas il tarım ve orman müdürlüğü yaklaşan kurban bayramı öncesi gıda denetimlerine hız verdi. Gıda üzerine faaliyet gösteren firmaların denetlendiğini açıklayan Sivas İl tarım ve Orman müdürü Seyit Yıldız, halkın sağlığı konusunda her türlü tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Konu hakkında açıklama yapan Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenli gıda arzının sağlanması Bakanlıklarının sorumluluğundadır” dedi.

Yıldız, açıklamasında şunları kaydetti: “Ülkemizde üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin güvenirliliğine yönelik denetimler il bazında hazırlanan aylık denetim programları ile Bakanlığımızca ürün ve riskler bazında hazırlanan yıllık denetim programları çerçevesinde yürütülmektedir. Tüketicimizin sağlığını korumak amacıyla yürütülen gıda denetimleri Kurban Bayramı öncesinde de yoğun şekilde devam etmektedir. Halkımızın sağlığı her şeyden önemlidir” ilkesiyle hareket ederek Kurban Bayramının sorunsuz bir şekilde geçirilmesi amaçlanmıştır.  İlimizde Gıda denetim Ekiplerince yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle kurban etlerinin parçalanması, muhafazası ve kıyma çekiminin hijyenik ortamda yapılması, şekerleme ve unlu mamullerin mevzuata uygun üretilerek piyasaya arz edilmesi amacıyla denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda kurban vecibesini yerine getiren vatandaşlarımızın, hijyenik ve sağlıklı bir şekilde kurban etlerini tüketmeleri ve dolayısıyla halk sağlığının korunması amacıyla etlerin parçalanması ve kıyma çekimlerinin et ve et ürünleri konusunda faaliyet gösteren gıda işletmeleri tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle pastane, unlu mamuller, şeker ve şekerli mamuller üretim ve satış yerlerinin denetimlerine hız verildi. Yapılan denetimlerin yanı sıra halkımıza da gıda satın alırken Tarım ve Orman Bakanlığından alınmış olan kayıt ve onay numaralarına dikkat etmelerini, kayıt ve onay numarası olmayan ürünleri satın almamaları, ürünlerin son kullanma tarihini kontrol etmelerini, işletmelerin satış koşullarına dikkat ederek alışveriş yapmalarını, açıkta yapılan ürünleri almamalarını tavsiye ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ