Menzil Şeyhi Seyyid Abdülbâkî Elhüseynî vefat etti

Menzil Şeyhi Seyyid Abdülbâkî Elhüseynî vefat etti

Nakşibendi tarikatının Menzil cemaati lideri Gavs-ı Sani olarak bilinen Seyyid Abdülbaki El Hüseyni tedavi gördüğü İstanbul’da özel bir hastanede vefat etti.

Seyyid Abdülbaki El Hüseyni’nin cenaze namazı Menzil’de kılınacaktır.

Nakşibendi Tarikatının en büyük merkezlerinden biri olan Menzil’de Kur’an hizmeti devam ediyor. Menzil’in yeni liderinin, Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki Elhüseyni’nin oğlu ve halifesi olan Seyyid Saki Elhüseyni’nin olması bekleniyor.

Menzil Şeyhi Seyyid Abdulbaki El Hüseyni kimdir?

ABDULBAKİ EROL KİMDİR?

Seyyid Abdülbakî El Hüseyni, 1943’te Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Taruni köyünde doğdu. Babası Şeyh Seyyid Abdülhakîm Elhüseynî, Nakşibendî – Hâlidî şeyhidir.

El Hüseyni, babasıyla birlikte yaklaşık bir buçuk yıl Taruni, 5 yıl Bilvanis, 11 yıl Kasrik, 9 yıl Gadir köylerinde ikamet etti. 1971’de ise babasıyla birlikte Menzil köyüne yerleşti.

Çocukluk-gençlik dönemleri ilim tahsili ve hizmetiyle geçen El Hüseyni, babasının 1972’de vefat etmesi üzerine ağabeyi Seydâ Muhammed Râşid Elhüseyni’ye intisap etti.

Ağabeyinin irşad döneminde seyrüsülûkunu tamamlamış ve halifelik almıştır. Ağabeyi 1993’te vefat edince Şeyh Seyyid Abdülbâkî Elhüseynî irşada başladı

Elhüseynî; ilim, tövbe, zikir, hizmet, tevazu gibi konular üzerinde özellikle durdu. Niyetin sürekli kontrol edilmesi gerektiğini sık sık beyan etti. İslami eğitim kurumlarının hem sayısının hem de imkânlarının artması için büyük gayret gösterdi. Bu kurumlardan mezun olan ilim ehlini insanlara temel dini bilgileri anlatmakla ve hayatın her alanında İslamî ölçülere uygun bir şekilde hizmet edilmesine rehberlik etmekle görevlendirdi.

Kamuoyunda Gavs-ı Sani Şeyh Abdülbaki Elhüseyni olarak bilinen Abdulbaki Erol’un yedi çocuğu bulunmaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ