Saadet Partisi’nden Sivas’a Kapsamlı Sosyal Projeler

Saadet Partisi’nden Sivas’a Kapsamlı Sosyal Projeler

Saadet Partisi Sivas Belediye Başkan Adayı Zeki Kılıç, şehre değer katacak 15 önemli sosyal projeyi açıkladı.

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala çalışmalarına devam eden Saadet Partisi Sivas Belediye Başkan Adayı Zeki Kılıç, Sivas’ın vizyonuna değer katacak sosyal projelerini kamuoyu ile paylaştı.

7’den 70’e bütün vatandaşları ilgilendiren projelere imza atan Zeki Kılıç, sosyal projelerini şu şekilde sıraladı;

 1. MAHALLE ATÖLYELERİ: Şehrimize nitelikli iş gücü kazandırmak, ev hanımlarına ekonomiye katkı sağlatmak ve emeklilerde mevcut bulunan potansiyel işgücünü açığa çıkarmak için Sivas Belediyesi tarafından yeni dönemde Mahalle Atölyeleri kurulacaktır. Mahallelerdeki insanların yetenek ve niteliklerine göre dizayn edilecek bu atölyelerde; ev hanımları ve emekliler başta olmak üzere üretim yapmalarını olanak sağlanacak ve buradaki ürünler Sivas Belediyesi tarafından satın alınacaktır. Ayrıca bu kapsamda Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren endüstriyel fabrikaların dışarıya yaptırdıkları fason imalatlar takip edilerek bunların bu atölyelerde İŞGEM modelinde bir çalışma ile üretilmesi sağlanacaktır.
 2. ÖĞRENCİLER İÇİN YEMEK DESTEĞİ: Özellikle okullar bölgesindeki mevcut öğrenci potansiyeline öğle yemeği için cevap verecek sosyal alanlar ve hizmet alınacak merkezler yetersizdir. Tespit edilecek bu gibi kritik noktalarda öğrencilerimizin öğlen yemeklerini yiyebilecekleri ve velilerin bu konudaki mağduriyetlerini giderecek Gezici Kafeteryalar oluşturulacaktır. Çok düşük ücretlerle eğitime destek vermek amacıyla yapılacak bu çalışma, yeni dönemde SAADET belediyeciliğinin öncelikli maddelerinden biri olacaktır.

. EVDE BAKIM VE HİZMET PROJESİ: Evde bakıma muhtaç olan hasta ve yaşlılara yönelik olarak; bakım hizmetleri görevlileri yetiştirilecek, sertifikalandırılacak ve hizmet almak isteyenlere bakım hizmeti verilebilecek bir sistem kurulacaktır. Kurulacak bu sağlık biriminde yerinde sağlık kontrolü ve psikolojik destek uzmanı personel tarafından verilebilecek ve hatta sosyal destek vermek isteyen gönüllülere imkân tanınacaktır. Böylelikle bakıma muhtaç hastalarımızın kendi aileleri yanında yaşamlarını tamamlayabilmeleri için büyük bir kültür hizmeti oluşacaktır.

 1. YAŞAM PROJESİ: Yaşlı ve emeklilere yeni beceriler kazandırılması veya becerilerini üretime dönüştürmeleri için en az 500 yaşlı ve emeklinin aynı anda istifade edeceği büyük mekânlarda iş atölyeleri yapılabilir, sera ve bahçecilik faaliyeti yapmalarına imkân tanınabilir. Yaşlı ve emekliler üretime katılarak zorunlu mesailer olmadan ve güçleri oranında sevdikleri meşguliyetler içinde olmaları sağlanabilir.

En az 1.000 kişiye hitap edecek 100-150 m2’lik hobi bahçeleri tesisi yapılarak, sembolik rakamlarla, çalışan ya da genellikle emekli kesime tahsis edilebilir. Bubahçelere özel ulaşım imkânları sağlanabilir. 25 dönüm arazide ve şehrin içinde bu tesisin yapılması mümkün olacaktır.

 1. ŞEFKAT ELİ PROJESİ: Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Sevgi Evlerinde istihdam edildikten sonra buradan ayrılan gençlere yönelik olarak; Belediye kuruluşlarında oluşacak kadro istihdamlarının bir kısmı bu gençlerden oluşması sağlanacaktır. Böylece topluma emanet olan bu gençlerimize destek olunarak sosyal sorumluluk yerine getirilecektir.
 2. GENÇLİK OFİSİ: Belediye bünyesinde “Gençlik Araştırmaları ve Uygulama Ofisi” oluşturularak Belediye çalışmalarının şehrimiz gençleri tarafından azami ölçüde yararlanmaları amacı ile çalışma ortamı sağlanacaktır.
 3. OKUL SAĞLIK PROJESİ: Yine Belediye bünyesinde “Okul-Aile-Öğrenci Hizmet Merkezi” birimi kurularak; günümüzde ilköğretim okullarında Pandemi sonrası en büyük sıkıntılardan biri olan salgın enfeksiyonları önleme amacı ile ortak WC ve diğer ıslak alanların temizliği yapılacaktır.
 4. CAMİ BAKIM PROJESİ: Geçmiş dönemlerdeki milli görüş belediyeciliğinde Sivas’a büyük hizmet olarak kazandırılan restore edilmiş camilerin varlığı hepimiz için büyük bir gurur kaynağıdır. Özellikle pandemiden sonra bu kutsal alanların temizlik ve dezenfeksiyonları da çok büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla Saadet belediyeciliğinde şehrimizde mevcut bulunan cami ve diğer kutsal mekanların temizlik ve dezenfeksiyonları sivas Belediyesi tarafından halkımıza hizmet olarak sunulacaktır.
 5. ENGELSİZ YAŞAMA DESTEK: Belediye bünyesinde “Engelli İş Edindirme Ve Beceri Kazandırma Merkezi” kurularak; bedensel engelli durumları nedeni mağdur olan insanlarımızı aktif iş yaşamına ve sosyal yaşama kazandırma çalışma ve projeleri geliştirilecektir. Milli Görüş Belediyeciliği eseri olan Engelliler Kültür Merkezi aktif olarak kullanılacaktır.
 6. Otomobil Sporları Federasyonu işbirliği ile son yıllarda oldukça fazla revaçta olan Off Road konusunda parkur ve sosyal alan oluşturma çalışmaları yapılacak. Ayrıca ileri sürüş tekniklerinin de yaygınlaştırılması amacı ile Drag Pisti oluşturma çalışmaları yapılarak şehrimizin bu sporlarda cazibe merkezi haline getirilmesi sağlanacak.
 7. Sanayi Belediye öncülüğünde Esnaf Odaları ve TSO iştirakiyle kaybolan mesleklerin yeniden yaşatılması, sonraki kuşaklara aktarılması ve nitelikli işgücünün oluşturulması amacı ile yatılı çıraklık eğitim merkezi kurulacak.
 8. Sıcak çermik bölgesinde termal suyun farklı alanlarda değerlendirilmesi amacı ile Belediye öncülüğünde “Organik Tarım Seraları” kurularak son günlerde gündeme gelen pandemi sonrası sebze-meyve sektöründeki sıkıntılarının giderilmesine ilişkin şehrimizde alternatif girdi oluşturulacaktır.
 9. Eski stadyumda bulanan ve burası yıkıldıktan sonra mağduriyet yaşayan Amatör Spor Kulüpleri için çalışmalarını yürütebilmeleri amacı ile Belediye tarafından yer ihdası yapılacak.
 10. ULUSLARARASI ETKİNLİKLER: Genellikle 4 Eylül şenliklerinde Merkezi ve Yerel Yönetimler tarafından organize edilen şenlik ve konser çalışmaları şehrimize icra edilmektedir. Sivas’ın marka değerini artırmak amacıyla sadece ulusal çapta değil uluslararası boyutta yapılacak Kültür Festivali ve etkinlikleri geliştirilerek Sivas’ın tüm Dünya tarafından tanınması sağlanacaktır. Bunu yaparken de ilimizin tarihi ve kültürel değerleri ve insanlık mirası adına önem taşıyan unsurlar ve kişiler ön plana çıkarılacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ