Salih Âşık Gençlik Merkezi Hizmete açıldı

Salih Âşık Gençlik Merkezi Hizmete açıldı

Sivas Belediyesi tarafından yeniden projelendirilerek Mevlana Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Salih Âşık Gençlik Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Daha önceleri öğrenci yurdu olarak hizmet veren ve Sivas Belediyesince  gençlik merkezi olarak projelendirilen binanın açılışına; Vali Yılmaz Şimşek, TBMM AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler, Rukiye Toy, İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende selamla konuşması yapan Mevlana Mahallesi Muhtarı Kazım Gözel, mahallelerine böylesine önemli bir gençlik projesini kazandıran Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve ekibine teşekkür etti. Ardından söz alan Anadolu Gençlik Derneği Sivas Şube Başkanı Muhammed Emre Altun, “Bugüne kadar Salih Âşık Öğrenci Yurdu, bugünden sonraysa gençlik merkezi olarak kullanılacak olan bu binamızda gençlik çalışmalarımız devam edecektir. Buranın dönüştürülmesinde emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Törende konuşan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Salih Âşık ağabeyimiz, Sivas’ın gençliğinde izi olan, imanlı bir gençlik yetiştirmek hedefiyle fedakârca çalışan ve bu uğurda ömrünü tamamlayan bir ağabeyimizdi, Allah rahmet eylesin mekânı cennet olsun. Yine Vahdettin Altun ağabeyimiz de aynı idareler uğruna çalışan, kendini Sivas’ın gençliğine adamış birisiydi. O günkü zor şartlarda bu yurdu İnşa ederek gençlerimizin daha iyi bir eğitim alma noktasında bir irade ortaya koymuşlardı. Biz de göreve gelir gelmez, gençliğimiz için ne yapabiliriz, hangi projeleri hayata geçirebiliriz diyerek bir gençlik çalıştayı düzenledik. Şehrimizdeki tüm sivil toplum kuruluşlarını bu çalıştaya davet ettik. Mülkiyeti Milli Gençlik Vakfı’na ait olan bu yurdu, yaptığımız istişareler neticesinde amacına uygun olarak yine gençlerimizin hizmetine sunmak gayesi ile yeniden projelendirdik ve bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Şehrimiz ve gençlerimiz için hayırlı olsun. O dönem Milli Gençlik Vakfı’na gittiğimiz yıllarda derdimiz, davamız neyse bugün de aynısı… O dönemde ‘önce ahlak ve maneviyat’ diyerek imanlı, inançlı bir nesil yetişmesini istiyorduk, bugün de aynı düstur üzerine çalışıyoruz. Necmettin Erbakan hocamızın güzel bir sözü var ‘Bir milletin gücü topu tüfeği değil, imanlı gençliğidir’ diyor. Biz de Sivas Belediyesi olarak ülkemizi Türkiye yüzyılına taşıyacak, milli ve manevi değerlere haiz bir gençlik yetiştirmek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Sadece burayı değil, şehrimizdeki Selimiye Kültür Sitesi, Recep Ayan Kültür Sitesi ve Yenişehir Kültür Sitesi’ni de yeniden revize ederek gençlerimizin hizmetini sunduk. Gençliğimiz için hayırlı uğurlu olsun. Mücadelemiz, ülkemizi ve milletimizi güçlü kılmak. Gayemiz, insanımızın hayır duasını almak. İnşallah önümüzdeki süreçte farklı projelerle Şehrimize yeni eserler kazandırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turan, “Merhum Salih Âşık ağabeyimiz, Milli Gençlik Vakfı çalışmalarını yürütürken bir teşkilat çalışması dönüşü geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Allah için bir çalışmayı yaparken vefat edilmesini, bizim inancımız şehadet olarak tarif ediyor. Biz merhum ağabeyimizi bu noktada şehadet şerbetini içmiş bir büyüğümüz olarak kabul ediyoruz. O açıdan böyle bir şehidimizin isminin verildiği yurdun, gençlik merkezine dönüştürülmesini de önemsiyoruz. Ailesine, Milli Gençlik Vakfımıza ve Belediyemize böylesine güzel bir mekânı açtıkları için de hassaten teşekkür ediyorum.” diyerek gençlik adına yapılan çalışmaların önemine değindi.

İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya ise “Gençlere yapılan yatırım, gerçek manada gençlerimizle birlikte ülkemizin geleceğine yapılan bir yatırımdır. Milli Gençlik Vakfımız, devlet-millet kaynaşmasını gerçekleştirmek üzere yola çıkmış bir harekettir. Bu önemli eseri tekraren gençlerimizin hizmetine sunan Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Necip Fazıl Kısakürek’in “Tohum saç bitmezse toprak utansın. Hedefe varmayan mızrak utansın…” dizeleriyle sözüne başlayan Ak partisi Sivas Milletvekili Rukiye Toy, “Gençlerimizi bu mekânlara getirmek, öğrencilerimizi böylesine önemli projelerin içinde görmek bizleri çok mutlu eder. Çünkü bizler de böyle mekânlarda büyüdük. Bu ortamda bulunmak, buradaki dostluğu, arkadaşlığı yaşamak bile ileriki yıllarda insana çok farklı donanımlar kazandırıyor. Ben bu önemli projeyi hayata geçiren Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan TBMM AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler, “Sivas Belediyemizin yeniden projelendirerek açılışını yaptığı Salih Âşık Gençlik Merkezimizin bundan sonra da gençlerimize yönelik çok güzel hizmetlere ve programlara ev sahipliği yapmasını temenni ediyorum. Salih Âşık hocamızın benim üzerimde emeği var, kendisinin çok büyük gayretlerine şahidim. 1987-88’li yıllarda gençlerimizin bir araya gelebileceği, spor yapabileceği, kitap okuyacağı, sohbet edeceği mekân bulmak çok zordu. Salih Âşık hocamızın ve Vahdettin Altun hocamızın bu noktada çok gayretli çalışmaları vardı. Bugün geldiğimiz noktada çok kıymetli hocamızın ismini taşıyan bölgesi önemli bir projenin hizmete açılmasında emeği geçen Anadolu Gençlik Derneği Başkanımıza ve değerli Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.” diye konuştu.

Son olarak katılımcılara hitap eden Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ise “Gençlik Merkezimizin mahallemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Geçmişte bu mekânda gençlerimize önemli hizmetlerde bulunan merhum Salih Âşık hocamızı da rahmet ve minnetle anıyorum. Gençliğimiz geleceğimiz demektir. Gençler adına yapılan yatırımlar da geleceğimize yapılan yatırımlardır. İnşallah bu mekânda gençlerimiz kendilerini en güzel şekilde geleceğe hazırlayacaklardır. Sosyal donatıların yer aldığı gençlik merkezini ilimize kazandıran Belediyemize ve emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya’nın duası eşliğinde gençlik merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ