Doktorlar Filistin için eylem yaptı

Doktorlar Filistin için eylem yaptı

İsrail’in acımasızca haftalardır Filistin halkını öldürmeye devam ediyor. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu vahşete kendini medeniyet olarak gören Avrupa ülkelerinin sessiz kalması ise Avrupa’nın insan haklarına hiçbir şekilde değer vermediğini gözler önüne seriyor.

Gazzede yaşanan vahşete Sivas’ta görev yapan doktorlarda tepki göstererek Filistin halkının yanlarında olduklarını gösterdi.

Dünya Prematüre Günü nedeniyle hiçbir çocuk ölmesin diyen Doktorlar, İsraile destek veren Starbucks şubesi önünde pankartlar ile sessiz protesto eylemi gerçekleştirdi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde ve Numune hastanesinde görevli Doktorlar, öğrenciler ve doktorların çocukları eyleme destek verdi.

Doktorlar, İsrail’in El Şifa hastanesini vurmasına tepki göstererek, El Şifa hastanesinde görev yapan meslektaşlarını unutmadıklarını belirttiler.

Doktorlardan kahramanlara selam olsun pankartı açan Sivaslı doktorlar, hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının savaşta dahi vurulmaması gerektiğini belirtiyor.

Hekimlerin ortak basın açıklamasında şunları kaydettiler; Bizler, vicdanlı ve duyarlı hekimler olarak terör devleti İsrail’in Filistin halkına yönelik yürüttüğü soykırıma sessiz kalamıyoruz. Filistin halkının izzetli direnişine sonuna kadar destek oluyoruz.  Uluslararası bütün savaş kurallarının çiğnenmiştir.

Filistin topraklarında elektriksiz, susuz, tıbbi ekipmanlardan yoksun bir şekilde hekimlik görevini sürdürmeye çalışan meslektaşlarımızın yanındayız. İşgal ordusu 7 Ekim’den bu yana kuvözdeki prematüre dahil olmak üzere 4650’si çocuk, 11.328 can almıştır. Sayısı belli olmayan siviller hala enkaz altında beklemektedir.  Ambulanslar bombalanırken siviller ölüme terk edilmiştir. Hastaneye ulaşabilenler ise sığındıkları hastanede bombalanmıştır. Savaşlar sırasında dokunulmaz olarak kabul edilen hastaneler ve sağlık çalışanları işgal ordusu tarafından alenen hedef seçilmiştir. İsrail tüm dünyanın gözü önünde bir halkı yok etmeye ant içmiştir. Biz doktorlar olarak küçücük çocuklara çoklu ampütasyon yapmanın ne kadar zor olduğunu anlayabiliyor ancak hayal bile edemiyoruz. Yine doktorlar olarak anestezisiz ameliyatlar yapmanın ne demek olduğunu anlayabiliyor ancak hayal bile edemiyoruz. Doktorlar olarak elektriksizlik yüzünden kuvözden çıkartılan bebeğin acısını anlayabiliyor ancak hayal bile edemiyoruz. Bütün bunlara karşın Gazze’de hastanelerin havaya uçurulması için imza toplayan 100 İsrailli doktoru ne hayal edebiliyor, ne anlayabiliyoruz! Bu insanların meslektaşımız olmasından utanç duyuyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin duyarlı doktorları olarak insan hayatının kutsallığını korumak için bu vahşete sessiz kalmayıp bir insan dahi öldürüldüğünde bütün insanlığın öldürülmüş olduğunu haykırmaya devam edeceğiz”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ