Eğitim Fakültesinden engellilere yönelik farkındalık programı

Eğitim Fakültesinden engellilere yönelik farkındalık programı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi eğitim fakültesi PDR bölümü öğrencileri, engellilere yönelik farkındalık oluşturmak için program düzenledi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi eğitim fakültesi psikoloji rehberlik ve danışmanlık bölümü öğrencileri tarafından, Eğitimde program dışı etkinlikler dersi kapsamında 3 Aralık dünya engelliler günü nedeniyle etkinlik düzenlendi. Program, öğrenciler ve misafirler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Program, Sivas Memur-Sen Engelliler Komisyon Başkanı Selman Devecioğlu’nun farkındalık konuşmasıyla başladı.

Devecioğlu, görme engellilere nasıl davranılması gerektiğini, toplumun engellilere bakış açısında ki hataları ve engellilere yönelik engellerin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Program bölüm öğrencilerinin oratoryo gösterisiyle devam etti. Daha sonra Sivas bedensel, zihinsel ve bedensel engeller ve engelli aileleri dernek başkanı Halil geçkil ile Türkiye sağırlar federasyonu Başkan yardımcısı Mustafa Epik’in video konferans yoluyla şiir ve konuşma yaptılar.

Düzenlenen program sonunda, görme engelli müzik öğretmeni Eda Işık tarafından birbirinden güzel türküler seslendirildi.

Aşık Veysel’in türküsü ne eşlik eden konservatuvar öğrencileri, programa renk kattı. Program sonunda Prof.Dr.Ebru Bozpolat katılımcılara teşekkür belgesi taktim ederek “engellilerin bir gün değil, her gün hatırlanması gerektiğini, gerekli altyapılar, fiziksel şartlar oluşturulduğunda, engellileri düşünerek erişilebilirlik çalışmalarının yapıldığı taktirde, engellerin ortadan kaldırılabileceğini söyledi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ