Engelsiz Kurslar Engel Tanımıyor

Engelsiz Kurslar Engel Tanımıyor

Sivas Halk eğitim merkezi ve Sivas belediyesi iş birliğinde düzenlenen engellilere yönelik kurslar katılımcılarda memnuniyet uyandırıyor.

Sivas Belediyesi Mevlana engelliler kültür merkezinde engelli vatandaşlara yönelik, Ekpss kursu düzenleniyor.

Hafta içi belediye engelliler kültür merkezinde düzenlenen kurs, Hafta sonu Sivas belediyesi Fidan Yazıcıoğlu kültür merkezinde engellilerin herhangi bir kamu kurum ve kuruluşlarına atanmasına yardımcı olmak üzere millieğitim’e bağlı öğretmenlerle devam ediyor.

Engelli kamu personeli seçme sınavı harici Sivas belediyesi engelliler kültür merkezinde Halk Eğitim ve belediye desteği ile engelli olmayan üniversite öğrencilere yönelik, görme engellilerin yazısını öğretmek amacıyla Braille (kabartma) yazı kursları da öğrencilerle buluşuyor.

DİN GÖREVLİLERİNE YÖNELİK BRAİLLE ARAP ALFABESİ KURSU

Yine engelliler kültür merkezinde ilahiyat öğrencilerine ve din görevlilerine yönelik görme engellilere Kuran’ı kerim öğretmek amacıyla Braille (kabartma) yazı ile dini kavramlar kursu düzenleniyor.

Kurs öğretmeni ve Memur-sen engelliler komisyonu başkanı Selman Devecioğlu “engelli arkadaşlarımıza engelli kamu personeli seçme sınavı kursu açtık o devam ediyor, ayrıca engelsizler içinde kurslarımız var. Bu kurslarımızda gören engeli olmayan arkadaşlara kabartma (Braille) yazı öğretiyoruz. Din görevlisi arkadaşlarımız cami ve Kuran kurslarına bir görmeyen gelirse ona da dini bilgilerini Kuranımızı eksiksiz öğretsin istiyoruz.

Bilhassa köy ve ücra yerlerde görmeengelli arkadaşlarımız zor durumda kalmasın diye bu eğitimleri engelsizlere öğretiyoruz.

Üniversiteli, sosyal hizmetler ve diğer bölümde okuyan arkadaşlarımıza da kabartma yazı eğitimi veriyoruz. Bu dostlarımız meslek sahibi olduklarında veya çevrelerinde bir engelli tanıdığında hem engellilere nasıl davranacağını bilsin, hem o arkadaşların yazısını öğrensin, hemde empati yapsın diye düşünüyoruz.

Bizlere bu fırsatı veren halk Eğitim müdürümüz Ramazan Baker’e Sivas Belediyemize personellerine ve Sivas belediye başkanımız Hilmi Bilgine teşekkür ediyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ