Gayrimenkul satışları artık noterden de yapılabilecek

Gayrimenkul satışları artık noterden de yapılabilecek

Gayrimenkul satışlarında yeni dönem hayata geçiyor. 4 Temmuz Pazartesi gününden itibaren gayrimenkul satış sözleşmeleri noterler aracılığı ile de yapılabilecek. Noterler, satışı yapılacak gayrimenkule ilişkin tüm bilgileri kontrol ederek, sorun olmayan gayrimenkul satışları için randevu verecek.

Bundan böyle gayrimenkul alım ve satımlarında Tapu Sicil Müdürlükleri’nin yanı sıra noterler de yetkili olacak. Bu sayede tapudaki yoğunluk önüne geçilmiş olunacak.

Noterde yapılacak işlemlerde sadece konut değil, bunun yanı sıra ofis, dükkân, arsa ve tarla gibi tüm taşınmazların alım-satım işlemleri de noterler aracılığı ile yapılabilecek.

Yapılacak satış işlemleri için tapuda sicil müdürlüklerinde olduğu gibi Noterler Birliği’nden randevu alınacak.

Satış işlemini noterden yapmak isteyenler, Türkiye Noterler Birliği’nin elektronik randevu uygulamasından başvuru yapmaları gerekiyor.

Satış yapılacak gayrimenkulün işlem görmesi için sisteme tarafların bilgileri, taşınmazın emlak vergi değeri ile taraflar arasında belirlenen satış bedeli gibi bilgiler işlenecek ve belgeleri yüklenmesi gerekiyor.

Peki noterde alım satım işlemleri için belirlenen ücretler ne kadar oldu.

Tapu sicil müdürlüklerinde beklemek istemeyen vatandaşlar, notere başvurmaları halinde alım satım işlemlerinde Tapu harcının yanı sıra noter ücreti de ödeyecek.

Bilindiğini gibi tapu dairesinde yapılan işlemlerde satış bedelinin yüzde 4’ü kadar tapu harcı ödeniyor.

Noterlerde buna ek bir ücret daha alınacak. Taşınmazın değerine göre bu ücret 500 liradan az ve 4 bin liradan fazla olamayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ