KUKUŞ, “Gazzeli kardeşlerimiz 250 gündür terör devleti tarafından kurban ediliyor”

KUKUŞ, “Gazzeli kardeşlerimiz 250 gündür terör devleti tarafından kurban ediliyor”

Manevi, İlkeli ve Liyakatli Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası Mil-Diyanet Sen Sivas Şube Başkanı İsa KUKUŞ, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. KUKUŞ mesajında, bu yıl bayramın sevinçli bir atmosferde kutlanamayacağına dikkat çekerek, Gazze’deki kardeşlerin uzun süredir maruz kaldığı zulmü hatırlattı. Mesajında şu ifadelere yer verdi:

“ Bir Kurban Bayramı’na daha ulaştık ama maalesef sevinemeyeceğimiz bir bayram havası yaşayacağız. Çünkü Gazze’de, kardeşlerimiz, özelde 250 gündür, genelde ise terör örgütü İsrail’in kurulduğu günden beri kurban ediliyorlar. Bu yüzden bu bayramda maalesef hüzün içinde olacak ve kadın, çocuk demeden hunharca öldürülen kardeşlerimizi hatırlayacağız.

Kurban, Allah’a yakın olmanın adı ve yakın olma arayışıdır ama kardeşlerimiz bu halde iken ve biz Müslümanlar, onları yaşamış oldukları zulümden ve katliamdan kurtaramamanın çaresizliğini yaşarken, bu utanç içinde keseceğimiz kurbanlarla Allah’a nasıl yaklaşacağız? Doğrusu bunu merak ediyoruz.

ASIL YAKINLAŞMA GÖNÜL COĞRAFYAMIZDA OLMALIDIR

Keseceğimiz kurbanlar bizi Allah’a yaklaştırırken, insanlığımızı daha da derinleştirmeli, merhamet duygularımızı harekete geçirmeli, kendimize ve Müslüman kardeşlerimize karşı sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirmemize vesile olmalıdır. Tek bir ilah olan Allah’ın adıyla kestiğimiz kurbanlarımız vesilesiyle bayramlarımız, mü’min kalpler arasında ülfet ve muhabbeti gerçekleştirmeli, Allah’a yaklaştırdığı gibi bizi hangi coğrafyada yaşarsa yaşasın tüm Müslümanları birbirine de yaklaştırmalı ve yakınlaştırmalıdır. Rengine ve ırkına bakmadan haritada yerini dahi bulamadığımız yerlerde yaşayan tüm kardeşlerimizi sevmemize ve böylece hep birlikte cennete girmemize sebep olmalıdır.

 

 

KURBAN ETLERİMİZİ GERÇEK ALEMDE PAYLAŞALIM

Bayramlarımız, her yıl Müslümanlık şuurumuzu güncelleyen, tek bir millet olma irademizi hep canlı tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu müstesna günleri olduğu için, bayramda gönlümüzü herkese açmalı, barışmalı, kucaklaşmalı, sevinç ve mutluluğumuzu paylaşarak bayramlaşmalıyız. Kurban kesemeyen kimselerin de var olduğunu düşünerek, kurbanlarımızın etlerini sosyal medyada değil, ikram ettiğimizin kim olduğuna bakmadan gerçek anlamda ikram ederek paylaşmalıyız. Kurban paylarını paylaşarak onlara İslam’ın güzelliğini de götürmeli ve kazandıklarımızın, gerçek manada paylaştıklarımız olduğunu unutmamalıyız.

KARDEŞLERİMİZLE DUALARLA BAYRAMLAŞALIM

Müslümanlar olarak Kurban Bayramı dolayısıyla ulaşabildiklerimizin bayramını kutlayacağız ama göremediğimiz, ulaşamadığımız ancak varlığını bildiğimiz ve gönül coğrafyamızda yaşayan, darda ve zorda kalan Müslüman kardeşlerimizi, dünyanın muhtelif yerlerinde büyük acı ve ıstırap yaşayan, özellikle bugün Gazze’de zulme uğrayan mazlum ve mağdur kardeşlerimizi bu bayram vesilesiyle daha çok hatırlayacağız. Onları dualarımıza katarak, onların dertlerine derman olmak, içinde bulundukları acılı durumdan kurtarmak ve yeniden özgürlüklerine kavuşmaları için önce dua ederek ve elimizden ne geliyorsa onu yaparak onlarla bayramlaşmış olacağız.

KURBANDAN BAŞKA KESECEKLERİMİZ DE VAR

Bu bayramda kurbanın dışında keseceğimiz başka şeyler de var. Kurban kesmek ibadettir, sevabı vardır ama kestiğimiz zaman ibadet sevabı alacağımız ve bir ömür boyu kesmemiz gereken fiiller de var. Gelin bu bayramda başlayarak; Gıybet etmeyi keselim, dedikoduyu keselim, yalanı keselim, iftirayı keselim, işlenmesi haram olan her türlü fiili keselim ve böylece sadece kurbanlarımızla değil, her halimizle bir ömür boyu Allah’a yakın olmayı gerçekleştirelim. O’nun daima bizimle birlikte olduğunu her an hatırlayalım ki, hem dünyamız hem de ahiretimiz bayram olsun.  Bu duygu ve düşüncelerle; aziz milletimizin ve gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin Kurban Bayramlarını tebrik ediyor; kan, gözyaşı ve zulüm altındaki İslam aleminin kurtuluşuna vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyor Tüm İslam aleminin ve Diyanet Camiamızın Bayramı Mübarek olsun”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ