Öğrencilerden Müthiş Tiyatro Performansı

Öğrencilerden Müthiş Tiyatro Performansı

Sivas Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Tiyatro Gösterisi. Zoraki Tabip tiyatro oyunu büyük beğeni aldı.

Hedef Projesi Sanat 58 çalışmaları kapsamında Sivas Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi Tiyatro kulübü Öğrencileri Türk Dili ve Edebiyat Sınıf Öğretmeni Fatıma Arıç’ın destekleriyle öğrencilerin hazırladığı, Ahmet Vefik Paşa‘nın Fransız komedi yazarı Moliere’den uyarladığı Zoraki Tabip adlı 3 perdelik oyun okulun konferans salonun da gösterimi gerçekleşti.

Ailelerin ve öğrencilerin katılım gösterdiği  Zoraki Tabip adlı tiyatro oyununu Demirkan Bakar yönetirken, öğrenciler ise üstlendikleri roller ile üstün performans sergilediler.

Bir birinden farklı karakterlerin yer aldığı Zoraki Tabip oyunun da İvaz karakteriyle başrolde oynayan oyunun yönetmeni Demirkan Bakar yer alırken diğer karakterler ise şu isimlerden oluştu.

Selime Rolüyle Merve Güzel, Komşu kadın rolünde Zeynep, Nurdil rolünde Belinay Akbaba, Daniş rolünde Gürkan Çakmak, Himmet rolünde Mert Coşkun, Hamza Ağa rolünde Ahmet Kaan Karabudak, Halime Rolünde Nehir Elvin Gültekin, Korkut rolünde ise Mehmet Fatih Selek yer aldı.

Sivas Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi Müdürü Hatice Gün, “öğrencilerimizin böylesine güzel bir şekilde hazırlanarak ortaya koydukları tiyatro oyunundan dolayı, başta emeği geçen Edebiyat öğretmenimiz Fatıma Arıç ve öğrencilerimize emeklerinden dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Ayrıca oyun öncesi ve arada okuldaki öğrenciler koro eşliğinde müzik dinletisi sundular.

Zoraki Tabip Oyun Özeti Ahmet Vefik Paşa’nın oyunu (1869)

“Yazarın Moliere komedilerinden adapteleri içinde en ünlüsü olan eserde zengin Hamza Ağa’nın kızı Nurdil, sevdiği Daniş Bey’e verilmediği için yalancıktan hastalanmış, sözde konuşamaz olmuştur. Hamza Ağa, vekilharcı Korkut’la uşağı Himmet’i, kızına iyi bir doktor bulmakla görevlendirir. İkisinin konuşmasını dinleyen Selime, Zoraki Tabip kendisini döven kocası oduncu İvaz‘dan öç almak için, onu Korkut’la Himmet’e hekim diye tanıtır, ama dayak yemedikçe hekimliğini gizlediğini söyler. Adamlardan yediği dayakla “zorla hekim olan İvaz, evvelce bir hekimin yanında çalışmış olduğu için, ezberindeki tıp terimleriyle işi idare, durumu öğrenince de eczacı, asistan diye yanına kattığı Daniş Bey’in, kızı kaçırmasına yardım eder. Sonunda iş tatlıya bağlanır, oduncu İvaz Ağa ile karısı Selim’e de barışırlar.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ