Arslan, “Belediye şirket işçilerine de ilave tediye verilmeli”

Arslan, “Belediye şirket işçilerine de ilave tediye verilmeli”

Hizmet-İş Sendikası 46. Kuruluş yıldönümü kapsamında, ‘Belediye Şirket İşçilerine İlave Tediye Ödenmesi, Kamu Çerçeve Protokolünün Belediye ve Belediye Şirketlerinde Uygulanması Sempozyumu’ gerçekleştirildi.

Genel Başkan Mahmut Arslan’ın modaratörlüğünde gerçekleştirilen Sempozyumda; işçilerin sorunları ve belediye şirket işçilerine verilmeyen 52 günlük tediyeler ele alındı.

Sempozyumda konuşan Hizmet iş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Belediyeler ve bağlı şirketleri ile il özel idareleri de Kamu Çerçeve Protokolüne mutlaka dâhil edilmelidir. Dedi.

‘Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ne belediyeler ve özel idarelerin dahil edilmesi yönündeki çabalarını artırarak sürdürdüklerini belirten Genel Başkan Arslan, şu ifadeleri kullandı: “Belediyeler bir kamu kuruluşudur, ayrı tutulmamalıdır. Belediyelerde ve özel idarelerde devam eden toplu iş sözleşmelerinin, ‘Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ ile belirlenen sınırlar kabul edilerek yapılması durumunda, ortaya daha hakkaniyete uygun bir ücretlendirme modeli çıkacağına inanıyoruz. HİZMET-İŞ, Kamu Çerçeve Protokol Sözleşmesindeki hükümlerin belediyeleri, bağlı şirketleri ve üniversiteleri de bağlayacak şekilde düzenleme yapılması konusunda mücadelesine devam edecektir.”

İlave Tediye Konusu

Belediye şirket işçilerine ödenmeyen ilave tediye konusunda verilen mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirten Arslan, “Kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idarelerde çalışan kadrolu işçilere, 6772 sayılı Kanun gereğince 52 günlük ücret tutarında ödenen ilave tediyeler, mahalli idarelerin iştirakleri ve şirketlerinde çalışan işçilere hak ettikleri halde ödenmemektedir. Bu durum, işyerlerinde çalışma barışının ve huzurun bozulmasına sebep olmaktadır. 6772 sayılı Kanunun belediye şirketleri için de uygulanmasını içeren kanuni düzenlemenin çalışma hayatına kazandırılarak, aynı işyerlerinde aynı işleri yapan işçiler arasında yapılan ayrımcılığın sonlandırılmasını istiyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ