Belediye Sivas’ı Susuz Bıraktı

Belediye Sivas’ı Susuz Bıraktı

Büyük Birlik Partisi Sivas Belediye Başkan Adayı Dr. Adem Uzun, Sivas Belediyesinin yıllarca su yönetim politikasını doğru bir şekilde yürütemediği için Sivas’ın susuzluk sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Dr. Adem Uzun, Belediye Başkanı seçilmesinde durumunda konuya hakim ve uzman ekipler tarafından Sivas’ta yaşanan su sorununu çözeceklerini ifade etti.

2022 yılı sonlarından 2023’ün ilk aylarına kadar Sivas’ta suların düzenli olarak kesildiğini aktaran Dr. Adem Uzun, Sivaslı vatandaşların büyük sorunlar yaşadığını ifade etti.

Dr. Adem Uzun, “Geçtiğimiz yıllarda ne oldu? Yaşanan su sorununu çözemedikleri için Sivas Belediyesinin sayfasına girip günlük hangi mahallede su kesilecekse o istatistiklere baktık durduk.  Bakın belediyenin bir sürü mühendisi var teknik personeli var ama su sorununu çözemiyor. Neden çözemiyor, çünkü liyakat yok alanında uzman isim yok. “Sivas alenen yavaş yavaş su sorunuyla karşı karşıya kalmış ve belediye buna hiçbir önlem almamış” diye konuştu.

4 Eylül Barajı su nakliyesi yapılan Pusat-Özen Barajının da alarm verdiğine dikkat çeken Dr. Adem Uzun, “Pusat-Özen Barajında da durum iç açıcı değil. Barajın altında kalan köyün kalıntıları ortaya çıkmaya başlamış. Bunlara çözüm üretilmeli. Şehrin suyunu çözmek için altyapıya girmemiz lazım, kaçakları tespit etmemiz lazım, kaçakla mücadele etmemiz lazım. Şu an Sivas halkının tükettiği su kadar bir su da kaçak olarak gözüküyor. Bunlarla ilgili mutlaka kesinlikle çalışma yapılması lazım. Bunu da biz modern güncel bir skala sistemiyle yapacağız. Hatlardaki kayıp kaçakları bile basınç sensörleriyle nerelerde kaçaklar varsa bunları tespit edeceğiz.  Teknolojiden uzak, bilimden uzak bir artık anlayış istemiyoruz. Sivas halkı da istemiyor” ifadelerini kullandı.

Sivas’ın yıllarca su yönetim politikasının başarısız bir şekilde yürütüldüğüne vurgu yapan Dr. Adem Uzun, “Şehir kötü su yönetimi nedeniyle, kentsel bir su yönetim sistemi oluşturulamadığı için, bilimsel verilere dayalı teknolojik verilere dayalı bir sistem oluşturulamadığı için su sorunu yaşıyor. Sivas’ta şöyle bir algı yaratılmış, ‘barajda çatlak var’. Barajın 1994 yılında ihalesi yapılmış ve çalışmalara başlanmış, 2004 yılında tamamlanmış. 2014 yılına geliyorsunuz baraj dolu ama barajda çatlak var deniyor.  Barajda çatlak falan yok. Sivas’ın susuz kalmasının tek bir nedeni var ‘kötü su yönetim sistemi’. Sivas’ta yıllık su tüketimi 38 milyon metreküp. Bunun 19 milyon metre küpü faturalandırılıyor geriye kalan 19 milyon metreküpü ise kaçak. Bu kayıp ve kaçaklarla mücadele edildi mi? Hatlarda bunlarla ilgili çalışmalar yapıldı mı? Hatlardaki kayıp kaçak oranı yüzde 50’nin üzerinde… Aslında şehir kaderine terk edilmiş. Belediye maalesef Gönül Belediyeciliği adı altında belediyenin öz kaynaklarını har vurup harman savurmuş. Siz şehri susuz bırakıyorsunuz ama bir taraftan da götürüyorsunuz insanlara şehrin kaynaklarını ihtiyacı olmayan bir sürü insana dağıtıyorsunuz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ