Kimsenin yapamadığını Simder yaptı. İnşaat Maliyetlerindeki Artışa Dur Dedi

Kimsenin yapamadığını Simder yaptı. İnşaat Maliyetlerindeki Artışa Dur Dedi

SİMDER zor olanı başardı. Taşın altına elini koyan sivil toplum örgütlerinin güçlü ismi Simder halkı canından bezdiren artan maliyetlere karşı yeter dedi.

Artan inşaat maliyetlerine karşı ismini son zamanlarda her yerde duyuran güçlü sivil toplum örgütlerinin başında gelen Simder, artan maliyetlere karşın tüm sıkıntılara ve sorunlara rağmen taşın altına elini koyarak, fiyat ayarlamasına gitti.

Simder Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Gökhan Fatih Aslan, inşaat maliyetleri ile ilgili yönetim kurulu ile uzun ve geniş kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirterek, siyasilerin yapması gereken çalışmayı hayata geçirdi.

Son zamanlarda inşaat maliyetlerindeki artışın gündemde olduğu bir dönemde, Sivas İnşaat Müteahhitleri Derneği (Simder) Başkanı Gökhan Fatih Aslan, önemli bir adım attı. Simder’in yönetim kurulu başkanı  Aslan, yapılan detaylı çalışmalar sonucunda 2024 yılı için Sivas’ta inşaat işçilik fiyatlarının belirlendiğini açıkladı.

Aslan’ın yaptığı açıklamaya göre, Simder bünyesinde oluşturulan fiyat analiz komisyonu uzun süren çalışmalar sonucunda belirlenen fiyatları yönetim kuruluna sundu. Yönetim kurulu, sektördeki tüm paydaşlarla yapılan görüşmeler ve piyasada kabul görmüş örnekler üzerinden detaylı bir değerlendirme yaptı.

Özellikle işçilerin mağdur olmaması ve adil bir şekilde gelir elde etmeleri için detaylı hesaplamalar yapıldığını belirten Aslan, “İşçi kardeşlerimizin mutlu ve huzurlu bir şekilde para kazanabilecekleri bir ortam oluşturmayı hedefledik. Yaptığımız hesaplamalarda, işi alan taşeron ustaların, yanlarında çalıştırdıkları diğer ustalara ve çıraklara adil bir ücret ödeyebilecekleri rakamları baz aldık.” şeklinde konuştu.

Simder’in belirlediği tavan fiyatlara göre, günlük usta yevmiyesinin 850 TL olması gerektiği vurgulandı. Aslan, yapılan çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederek, sektördeki hakkaniyetli bir tutumun önemine değindi.

 

Aslan yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;

“İşçi kardeşlerimizin de mağdur olmayacağı mutlu ve huzurlu bir şekilde para kazanabilecekleri şekilde onlar açısından da detaylı hesaplar yapılmıştır. Emin olun biz onların ucu ucuna kurtaracağı rakamları değil, çok da güzel para kazanacakları rakamları baz alarak bu tabloyu hazırladık. Yapılan hesaplara göre işi alan taşeron ustanın, yanında çalıştırdığı diğer ustalara ve çıraklara yevmiyelerini verip, yemek yol gibi tüm masraflarını çıktığında, kendi yevmiyesinin iş kalemlerine göre 2.850 TL ile 3.250 TL arasında değişiklik gösterdiği görülmüştür.

Ayrıca piyasada iş yapan taşeron ustaların yanında çalıştırdığı diğer ustalara 1.400 TL yevmiye verdiği için kurtaramadığı ve m2 işçilik maliyetlerinin o yüzden bu kadar yüksek olduğundan bahsedilmektedir, bu çerçevede kurulumuz tarafından yapılan inlemelere ve hesaplara göre piyasada bahsedilen usta yevmiyesinin de gerçeklik arz etmediği ve çok yüksek olduğu kurulumuzca tespit edilmiştir.

Devletin açıkladığı günlük asgari ücrete göre, günlük usta yevmiyesi kıyaslandığında, yıllar boyunca usta yevmiyesi günlük asgari ücretin 1.2 katı veya 1.3 katı civarında olmuştur. Yıllardır Hiçbir zaman 1.5 katını görmemiştir, fakat 2023 yılında ilk defa günlük usta yevmiyesi günlük asgari ücretin iki katını görmüş ve işçilik maliyeti anlamında sektörün ilk defa bu kadar sert bir fiyat geçişi yaşamasına sebep olmuştur. 2024 yılında Hükümetin asgari ücrete çok ciddi oranda zam yapması tekrar usta yevmiyesi ile günlük asgari ücret arasında ki dengeyi 1.5 kat oranlarına çekmesi gerekirken maalesef beklenen olmamıştır.

Bu çerçevede tavan fiyat üzerinden bir hesaplama yapıldığında;

-Asgari ücret 17.002 TL

-Günlük asgari ücret 566 TL

-Maksimum olması gereken günlük usta yevmiyesi

566 x 2 = 1.132 TL

Önceki yıllara göre hesaplanırsa, yani usta yevmiyesi günlük asgari ücretin en fazla 1.4-1.5 katı gibi hesaplanırsa günlük usta yevmiyesinin olması gereken tavan fiyatı 850 TL’dir.

Yapılan tüm bu çalışmalar için çok ciddi bir emek verilmiştir. Sizlerden ricamız bu emeklerimizin boşa çıkmaması adına mesleğimiz adına bir dik duruş sergilemenizdir. Piyasada iş yapan müteahhit sayısı azalmıştır, ustalar için de sezonu boş geçirmemek adına piyasada iş yapan müteahhitler önemli bir fırsattır. Bu bağlamda aynı sektörün paydaşları olduğumuzun bilincinde olarak hakkaniyetli bir tutum sergilemek hepimizin asli görevi olmalıdır. Bir ürünün maliyetinin artışına sebep olmak, ileride müşterisi olacağımız o ürünü bizim de alabilme ihtimalini zorlaştırdığını hesap etmeliyiz.

Bu çalışmaya 30’a yakın müteahhit arkadaşımızın yanı sıra, çalışma boyunca sürekli istişare için de olduğumuz çok kıymetli usta kardeşlerimiz de katkı sunmuşlardır.

Emeği geçen arkadaşlara bir kez daha teşekkür ediyor, hepimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ