Sivas’a Yeni Bir Soluk, Dr. Adem Uzun’dan Kale Projesi

Sivas’a Yeni Bir Soluk, Dr. Adem Uzun’dan Kale Projesi

Büyük Birlik Partisi’nin Sivas Belediye Başkan Adayı Dr. Adem Uzun, şehrin geleceğine dair önemli bir projeyi kamuoyuna duyurdu. Dr. Adem Uzun, Kale projesi alanında yaptığı açıklamada, şehrin sahipsizlik hissiyle karşı karşıya olduğu vurgulayarak, son beş yılda proje üzerinde ciddi bir ilerleme kaydedilemediği dile getirdi.

Dr. Adem Uzun, Sivas’ın tarihini ve kültürünü yansıtan Kale projesinin önemli bir turizm merkezi haline getirilmesi gerektiğini belirterek, “Kadınlar ve gençler için özel alanlar oluşturulmalı, Sivasspor ve güreş müzeleri gibi unsurlar projeye dahil edilmeli. Sanatkârların buluşacağı bir çarşının kurulması önem arz ediyor. Sivas’ın kültürel mirasına sahip çıkacak ve şehrin turizm potansiyelini artıracak bu önemli projenin hayata geçirilmesi için kararlı bir adım atılmalı”dedi.

Kale Projesinin yıllardır bir arpa boyu yol almadığına dikkat çeken Dr. Uzun, “Proje başladığından beri ciddi bir mesafe katedilmiş değil. Yapılan uygulamalarda çok yanlış. Ekibimizin içindeki uzman isimlerin yaptığı inceleme ve araştırmalar neticesinde mevcut belediyenin yürüttüğü projenin Sivas’ın tarih ve kültürüne uygun olmadığını öğrendik. Proje alanına inşa edilen taş binalar ve ahşap binalar Sivas’ın geleneksel dokusunu uymadığı gibi projeyle ilgili çok ciddi harcamalarında yapıldığı görüyoruz. Sivas’ın geleneksel kent dokusunu yansıttığı iddia edilen projede gerek malzeme gerek işçilik gerekse üslupsal anlamda Sivas’ın geleneksel sivil mimarisine uymayan binaları görüyoruz. Ayrıca projeyi yürüten mimarın bir başka ilde yaptığı taş binaların birebir aynısını getirip Sivas’a inşa etmesi, bu duruma müsaade edilmesi de hayret verici. Tarih ve kültür şehri Sivas’ın kent silüetini bozdukları gibi şehircilik anlamında da geri dönüşü çok mümkün olmayan hatalara imza atıyorlar. Biz göreve geldiğimizde tüm bu söylediklerimizi gözden geçirerek tarih ve kültür şehri Sivas’a yakışan, gerçekten Sivas’ın geleneksel kent dokusunu içeren projeyi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ