Anız yakmak yasaklandı. Yakanlara ceza kesilecek

Anız yakmak yasaklandı. Yakanlara ceza kesilecek

Son zamanlarda artan orman yakınlarına karşı Sivas valiliği anız yangınlarının önüne geçmek için, anız yakanlara yaptırım uygulanmasına karar verdi.

Anız yakmak Sivas valiliğinin almış karar doğrultusunda yasaklandı. Konu hakkında açıklama yapan İl tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Sivas sınırları içerisinde 2023 yılında anız yakmak; Sivas Valiliğinin  almış olduğu 2023/02 Sayılı Anız Yangınlarının Önlenmesi Valilik Tebliği ile yasaklanmıştır. Dedi.

Tebliğe göre anız yakanlara her dekar için 244,09 TL idari para cezası uygulanacak olup anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılacağını belirten Yıldız, 6831 Sayılı Orman Kanununun ilgili cezai müeyyideleri uygulanacağını kaydetti.

Sivas’ta hububat ürün hasadından sonra toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak anızların yakılması, çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek gerektiğinden, 2872 Sayılı Çevre Kanununun Ek madde 1/c bendine rağmen ilimizde kontrollü anız yakılmasına izin verilmeyecektir diyen İl tarım ve orman müdürü Seyit Yıldız, “ Anız yangınının önüne geçmek için vatandaşlarımızın; 110 İtfaiye, 177 Orman, 155 Polis, 156 Jandarma numaralarını arayarak ihbarda bulunmaları önem arz etmektedir. Şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ