İmranlı Somonu Avrupa Sofralarında…

İmranlı Somonu Avrupa Sofralarında…

İmranlı’nın soğuk sularında yetişen Türk somonları, Avrupa’nın sofralarında yerini aldı. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, İmranlı Barajı’nda, gerçekleştirilen alabalık ve somon yetiştiriciliği yapan işletmeyi ziyaret etti.

Sivas’ın İmranlı ilçesinde, bin bir emekle beslenen Türk somonları, Rusya başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesine gönderilmeye devam ediyor. İmranlı Barajı’nda, denize 270 kilometre uzaklıkta gerçekleşen alabalık ve somon yetiştiriciliği, Türk somonunu kalitesiyle ön plana çıkarıyor.

İl Müdürü Seyit Yıldız yaptığı açıklamada; “Yıllık 950 ton üretim kapasitesine sahip tesis, ortalama 500 ton balık üretimi gerçekleştiriyor. Bu balıklar, belirli bir olgunluğa ulaştığında canlı olarak taşınarak Karadeniz’e gönderiliyor ve burada Rusya ve Avrupa’ya ihraç edilen ‘Karadeniz Somonu’na dönüşüyor.

Bu sene hava sıcaklıkları üretimi etkiledi ancak İmranlı suyunda herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. İhracata Türk somonu ve diğer balıklar, Karadeniz somonu olarak taşınıyor. Türk somonu kaliteli olduğu için Avrupa Ülkelerinde tercih ediliyor. Tesiste canlı sevkiyatlar devam ediyor. Gönderilen balıklar denizde büyütülerek Norveç somonu standardına getirip Avrupa ülkelerine gönderiliyor.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ