Çiftçilerde Büyük Hayal Kırıklığı

Çiftçilerde Büyük Hayal Kırıklığı

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, 2024 mahsulü hububat alım fiyatlarının açıklanmasının ardından çiftçilerin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını dile getirdi. Çetindağ, çiftçilerin beklentilerinin çok altında kalan fiyatlar karşısında adeta yıkıldığını ifade etti.

Açıklanan fiyatlar şu şekilde belirlenmiştir:

Makarnalık buğdayda ton başına 10.500 TL

Ekmeklik buğdayda ton başına 9.750 TL

Arpada ton başına 7.250 TL

Bakanlık tarafından Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere destek amaçlı fark ödemesi yapılacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda, buğday için ton başına 1.750 TL’ye kadar, arpa için ise ton başına 750 TL’ye kadar destek ödemesi yapılacaktır.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ yaptığı açıklamada, hububat fiyatlarının enflasyon karşısında adeta “devede kulak” kaldığını belirterek, çiftçilerin sürdürülebilir tarım yapma imkanlarının kalmadığını vurguladı. Çetindağ, “Geçimini toprakla sürdüren çiftçilerimiz ne yazık ki yine zarara mahkum edildi. Bu fiyatlar karşısında çiftçilerimizin sürdürülebilir bir tarım yapacak durumu kalmamıştır. Biz açıklanan bu fiyatları asla kabul etmiyoruz. İnanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız bu fiyatlara karşı acil müdahale edecektir. Aksi halde çiftçilerimiz üretimden vazgeçme noktasına gelecektir,” dedi.

Çiftçilerin sesini duyurmak ve destek taleplerini iletmek amacıyla Sivas Ziraat Odası olarak yetkililerle görüşmelere devam edeceklerini belirten Çetindağ, tarımın ve çiftçilerin sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli adımların atılmasının önemine dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ