TBMM Başkanı Kurtulmuş, Sivas’ta 4 Eylül etkinliklerine katıldı

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Sivas’ta 4 Eylül etkinliklerine katıldı

Sivas Kongresi’nin 104’üncü yıl dönümü münasebetiyle ilimizde bir dizi etkinlik düzenlendi. Sivas Kongresi’nin 104’üncü yıl dönümü münasebetiyle TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Sivas’a geldi. TBMM Başkanı Kurtulmuş program kapsamında ilk olarak Atatürk anıtına çelenk sundu.

Daha sonra sırasıyla Vali Yılmaz Şimşek, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı P. Albay Cüneyt Mutlu ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Program daha sonra Atatürk kongre müzesinde devam etti.

4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nin 104’üncü yıl dönümünde, Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Sivas Kongresi temsili olarak canlandırıldı.

“Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi.”

Tören programında; Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Milletvekilleri Ahmet Özyürek, Ulaş Karasu ve Abdullah Güler, birer konuşma yaparak Sivas Kongresi’nin önemini vurgu yaptılar.

Vali Yılmaz Şimşek; “Ana yurdumuzun dört bir yandan düşman çizmeleriyle çiğnendiği, tarihimizin en karanlık döneminde, kurtuluş için yola çıkan Mustafa Kemal Paşa ve yol arkadaşlarının Anadolu’daki en önemli durağı Sivas olmuştur. Sivas’ta bir millî kongre toplanması kararıyla, kurtuluş mücadelesinin istikameti tayin edilmiştir.” dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ise yaptığı konuşmasında ; “Sivas Kongresi 19 Mayıs’la birlikte 1919’da başlayan bağımsızlık yürüyüşünün nihai karar adımıdır. Samsun’un ardından Amasya Tamimi, ardından 7 Temmuz’da Erzurum kongresi ve orada şekillenen fikirlerin burada Sivas’ta, Sivas Kongresi’nde nihai bir noktaya doğru erişmesi ve mücadele kararının verilmesi ile birlikte tarihi bir adımın atıldığı kongredir. Bu vesileyle Sivas Kongresi’nde yer alan bütün büyüklerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere minnet ve şükranla yâd ediyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, valiliği ziyaret etti. Kurtulmuş, günün anısına valilik şeref defterini imzaladı.

Ulusal bağımsızlık fikrinin benimsendiği ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin 104’üncü yıl dönümü etkinlikleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gökyüzündeki gücü muharip uçaklarının geçiş gösterisiyle devam etti.

Halk oyunları ve Millî Savunma Bakanlığı Mehteran Birliğinin icra ettiği marşların da yer verildiği gösteriyi Sivaslılar ilgiyle izledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ